Senin Hikayen

Bugüne kadar kariyerinizle ilgili belki de birçok şey okudunuz. Artık okumayı bırakıp eyleme geçmeye ne dersiniz?

İş yaşamında seçebileceğiniz en az 3 farklı kariyer yolunuz var.

  1. İçinde olduğunuz
  2. Dışardan gördüğünüz
  3. Keşfetmenizi bekleyen!

Günümüzde kariyer hayatlarında fark yaratan insanların en önemli özelliği öğrenen düşünce yapısına sahip olmalarıdır.

İnsan öncelikli olarak nasıl öğrendiğini, potansiyelini görmeli bilmeli bence. Kendini yakından tanımak bu yolda kariyeriniz için en önemli yardımcımız.

İnsan beyni tıpkı bir çocuk gibidir.

Kimi zaman tepkisel,

Kimi zaman alıngan,

Kimi zamansa hayalperest!

Direksiyona geçmek istiyorsanız onu iyi tanımak çok önemlidir. Düşüncelerinizin beyninizin hangi bölümünden geldiğini fark eder, bu farkındalığı eylemlerle fırsata dönüştürebilirseniz, kariyerinizde istediğiniz farkı yaratabilirsiniz.

Bu yazımda sizin için çok değerli arkadaşım Kemal Başaranoğlu’nun yeni kitabı Senin Hikayen konusundaki düşüncelerimi yazmak istedim. Bu kitabı okurken elinize sevdiğiniz renk bir kalem almak için can atıyorsunuz. Kitap okurken hep bende bıraktığı hissi hatırlarım. Bu kitap bana renkli ve enerjik hissettiriyor.

Okurken üzerine yazıp çizmeyi, kendinizle ilgili not almayı sevenlerdenseniz tam size göre bir kitap. İlerledikçe bazen sorular sizi zorluyor, bazen cevap vermemek için bahaneler üretirken buluyorsunuz kendinizi. Kitabı okumak için kendime uzun bir zaman ayırdım. Fark ettim ki karnımı ağrıtan her bölüm, bende farkındalık yaratan bir düğümü daha çözdüğüm an oldu…

Kariyer değiştirmek konusunda kararsız kalanların özellikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kariyer değiştirmek, kariyerinizde fark yaratmak ya da hedeflediğiniz şey ne ise ona ulaşmak aslında sandığınız kadar zor değil.

Öncelikle hayatınıza giren herkese teşekkür etmekle başlayabilirsiniz… Canınızı yakmış olsalar bile! Emin olun sizi olmanız gereken yere onlar taşıyor.

Hikayenin adı: Senin Hikayen! Sizin kariyeriniz bir hikaye olsa adı ne oldun isterdiniz?

Hikayenin Kahramanı: Kendinizi bir kahramana benzetseydiniz, kim olmak isterdiniz?

Kitabı almak için buraya tıklayabilirsiniz. Kemal Başaranoğlu’nun kitap sohbetlerine katılmak için buradan kendisine ulaşabilirsiniz.