TED ile Yaymaya Değer Fikirler
Dünyanın en popüler fikirlerinin videolarla paylaşılmasını sağlayan platformlardan biri. İsmi TED Talks. TED; Technology, Entertainment and Design. Teknoloji, Eğlence ve Tasarım kelimeleriyle kitleleri bir araya getiren sonrasında kapsamı gittikçe genişleyen küresel bir organizasyon.“Yaymaya Değer Fikirler ” parolasıyla yola çıkan TED, ilginç fikirlerin sıra dışı yaklaşımlarla sunulmasını içeriyor. Biri sahneye çıkıyor ve 18 dakikalık süre içerisinde bir konuşma yapıyor. Konuşma bitiyor ve tüm salon ayakta alkışlıyor Çünkü! Bu konuşmalar, alışılmış bakış açılarını yıkan, yenilikçi, eğitici, girişimci, ilham veren, başarı duygusu uyandıran, kahkahaya boğan aynı zamanda düşünmenizi, algılamanızı, kendinizi keşfetmenizi sağlayan ve dünyayı değiştirebilecek özgün düşünceleri içeriyor.

TED konuşmacıları sadece ünlü isimlerden oluşmuyor. Bunun yanında TED, Dünyayı Değiştirebilecek Fikirlere sahip ve henüz ünlü olamamış kişileri keşfedip, Ted kitlesi ile tanıştırıyor. İnternetin çöp kovasını aratmayacak kadar kirli bilgilerle dolu olduğunu göz önünde bulundurursak, bugünlerde başımıza gelebilecek en iyi şeylerden biri, www.ted.com

Çok iyi Türkçe çevirilerinin yapıldığı videolara sahip olan TED.com dünya çapında 1 milyar kez izlenmiştir. TED aynı zamanda kendi benzeri etkinliklerinin yerelde yapılabilmesi amacıyla TEDx’i ortaya çıkardı. X = Bağımsız TED Organizasyonları. Söz konusu yerel seminerler TED markası ile anılmakta, x seminerin bağımsız olduğunu simgelemektedir. Bağımsız seminerler belirli kurallar çerçevesinde bireyler ve gruplarca kendi başına organize edilmektedirler. BurSanat olarak çalışmalarına başladığımız ilerleyen zamanlarda müjdesini sizlere vermek için sabırsızlandığımız organizasyon olarak da tanımlamak mümkün.

Peki, Konuşmalar Neden 18 Dakika?

TED Global Organizasyon Komitesi’nin deneyimleri, etkili bir sunum yapmak için ideal sürenin 18 dakika olduğunu gösterdi. Kişisel deneyimlerinizi büyük kitlelere etkileyici bir şekilde aktarmak veya kendi hikâyenizi anlatmak için sadece 18 dakikanız var. Ve bunu dinleyici kitlesinin ilgisini kaybetmeden yapmalısınız. Bu süre Ted Global ve TEDx organizasyonları için kural olarak uygulanmaktadır.

TED organizasyonun temel amacı fikirlerdeki gücün kişilerin düşüncelerini, hayatlarını ve dolaylı olarak da dünyayı değiştireceğine inanmaktır.

Dünyayı değiştirecek bir ses duyduğunuzda kulak verin.